Cesta 9. avgusta 5
1410 Zagorje ob Savi
Občina Zagorje ob Savi leži v osrčju Slovenije. Obsega 147 kvadratnih kilometrov površin, na katerih živi okrog 16.500 prebivalcev (16.439 prebivalcev na dan 1. 1. 2020, od tega 8.198 moških in 8.241 žensk). Gostota poselitve znaša 112 prebivalcev na kvadratni kilometer.
Občina je razdeljena na 13 krajevnih skupnosti (Jože Marn, Rudnik - Toplice, Franc Farčnik, Čemšenik, Izlake, Kisovec - Loke, Kotredež, Mlinše - Kolovrat, Podkum, Ravenska vas, Šentlambert, Tirna, Šentgotard) v katere je vključenih 78 naselij.
O lepotah, ljudeh in znamenitostih zagorske doline je pisal že Janez Vajkard Valvasor, ki je mladost preživel na Medijskem gradu na Izlakah, saj je bil njegov oče lastnik gospostev Gamberk in Medija, kamor se je kasneje rad vračal, danes pa vidimo ostanke njihovih domovanj.
Zagorje ob Savi ima rudarsko preteklost, ki je pustila pečat tudi v sedanjem življenju. O njej so nastali številni zapisi, verjetno najkompleksnejše delo, povezano z zgodovino rudarstva, pa je trilogija Zmajeva kri Zagorjanke Valerije Skrinjar – Tvrz, ki je v romanu popisala preteklost našega kraja. Od tu izhajajo operni pevec Ladko Korošec, pesnik Mile Klopčič, pesnica Vida Taufer, politik dr. Janez Drnovšek, močan pečat je pustil tudi dramatik dr. Slavko Grum, ki je služboval v Zagorju, in še bi lahko naštevali. Knapovska tradicija je spodbudila tudi skupino Orlek, ki jo neguje v pesmi in z njimi odkriva mite rudarjenja v zagorski dolini.
Ni naključje, da ima danes Zagorje ob Savi močno razvito kulturno dejavnost: tu sta se rodila najstarejša slikarska kolonija v srednji Evropi, slikarska kolonija Izlake-Zagorje, ki je letos že 58. gostila slikarje, in državno tekmovanje otroških in mladinskih pevskih zborov, ki je bienalno in bi moralo predlani gostiti že 27. revijo Zagorje ob Savi 2020, a je bil dogodek prvič v zgodovini odpovedan zaradi koronavirusa. Dolga je tradicija Pihalnega orkestra Svea Zagorje, ki je lani zaznamoval že 160-letnico delovanja, pevskega zbora Loški glas, ki gre hitro proti 100-letnici delovanja,...
Tudi na športnem področju Zagorje ne zaostaja, zato podpiramo vse športnike. Največ radosti nam je v zadnjem času prinesel Primož Roglič, po katerem se bo imenovala tudi 10-kilometrska kolesarska pot, ki jo trenutno gradimo. Lani smo dobili tudi eno najsodobneje urejenih gorsko-kolesarskih poti Cilenca, razveselili smo se uspeha našega Tilna Zajca, ki dvakratnega svetovnega prvaka v kickboksu v kategoriji do 79 kg, naše rokometašice uspešno branijo barve Zagorja v 1. slovenski rokometni ligi,...
V Zagorju ni nikoli dolgčas, turistom s ponosom pokažemo Valvasorjevo kapelo, ostanke gradu Gamberk, Rudarski muzej, Weinbergerjevo hišo, v kateri je urejena spominska soba Ladka Korošca, park dr. Janeza Drnovška, Evropark, vse to pa je mogoče videti tudi iz zraka, saj jih lahko z urejenega letališča na Ruardiju po naši občini popelje tudi turistično letalo. Za pohodnike so urejene pohodniške poti, s kolesom se lahko zapeljete po številnih urejenih kolesarskih poteh, vse informacije pa najdete na tej spletni strani in na www.zagorje.si.
Dobrodošli v Zagorju ob Savi, občini dobrosrčnih ljudi, zelene narave, bogate preteklosti in svetle prihodnosti!